Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj: Polityka Prywatności

Biuletyn FacebookDziałania na rzecz osób niepełnosprawnych

Biblioteki dzielnicy Śródmieście prowadzą działania o charakterze kulturalno-edukacyjnym mające na celu aktywizację seniorów, ludzi chorych oraz niepełnosprawnych. Podejmowane inicjatywy mają ułatwić dostęp zarówno do oferty czytelniczej jak i kulturalno-oświatowej. Cztery z pośród wszystkich naszych placówek są w pełni przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych (lokale posiadają podjazdy dla wózków inwalidzkich a ich wnętrza pozbawione są barier architektonicznych).

  • Dział Gromadzenia. Opracowania, Udostępniania i Informacji - ul. A. Struga 14, tel. 42 637 33 06,
  • Filia Nr 2 - ul. Sienkiewicza 67, tel. 42 684 93 91,
  • Filia Nr 5 - ul. Wschodnia 42, tel. 42 632 40 77,
  • Filia Nr 7 - ul. Lumumby 12, tel. 42 678 10 14.

W Filii Nr 9 - ul. Brzeźna 10- znajduje się bogato wyposażone stanowisko komputerowe przystosowane dla osób słabowidzących oraz z ograniczoną sprawnością ruchową.  Użytkownicy mają do swojej dyspozycji  klawiaturę z dużymi kontrastowymi napisami oraz z przyciskami przeznaczonymi do obsługi programów udźwiękawiających i powiększających.  Powszechnie używaną myszkę komputerową zastępuje  manipulator KIDTRACK  / umożliwia kontrolowanie ruchu kursora na ekranie /. Jest  to szczególnie ważne dla osób słabowidzących oraz mających ograniczoną sprawność ruchową.  Ponadto komputer wyposażony jest  w duży dotykowy monitor LCD . Stanowisko na swoim wyposażeniu posiada też płaski skaner oraz program do rozpoznawania pisma (OCR).

  Wszystkie placówki udostępniają osobom słabowidzącym książki pisane dużą czcionką oraz audiobooki.

Filia Nr 12 działająca przy Szpitalu im. Norberta Barlickiego ul. Kopcińskiego 2 dostarcza książki chorym pacjentom do sal szpitalnych.

Od lat śródmiejskie filie biblioteczne prowadzą akcję "Księgonoszy" w ramach której dostarczają materiały biblioteczne do mieszkań osób chorych i niepełnosprawnych.

 

 

 

Nasze Katalogi

Moduł on-line zbiorów bibliotek śródmiejskich jest dostępny pod adresem www.mbps.provps.pl.

Dokładne informacje na temat obsługi systemu można znaleźć w zakładce Wprowadzenie.

Blogi

Stworzone przez filie biblioteczne blogi to miejsce, w którym dzielimy się z użytkownikami aktualnymi wydarzeniami.

Zapraszamy do odwiedzin...

Internet

Zapraszamy do skorzystania w naszych placówkach z bezpłatnego dostępu do internetu.

więcej...

Fundacja Orange

Biblioteka w latach 2010-2015 brała udział w programie "Orange dla Bibliotek". Koszty korzystania z Internetu pokrywała Fundacja.

Regał Nowości

Zobacz co nowego w naszych księgozbiorach. Polecamy, warto przeczytać.

Bądź na bieżąco...

Szukaj

Łódź Stolicą....

OBCHODY ROKU AWANGARDY – ŁÓDŹ STOLICĄ AWANGARDY

W 2017 roku obchodzimy stulecie awangardy w Polsce. Inicjatorami są Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Obchody odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy oraz pod auspicjami Polskiego Komitet ds. UNESCO. My zapraszamy na wydarzenia odbywające się w Łodzi – stolicy awangardy. Czytaj więcej... w zakłądce Aktualności.

Zaproponuj Zakup

Poleć nam tytuł książki, którą chciałbyś przeczytać...

Czytaj dalej...

Komunikaty

  • Dnia 22 grudnia (piątek) biblioteki śródmiejskie będą zamknięte.
  • Z powodu trwających prac rewitalizacyjnych budynku przy ul. Ogrodowej 24 nieczynne do odwołania będą mieszczące się tam dwie placówki MBP Łódź-Śródmieście: Filia Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży oraz Filia Nr 8 dla Dorosłych.
  • Zwrotu wypożyczonych pozycji można dokonać w każdej z filii bibliotek śródmiejskich. Za zaistniałą sytuację przepraszamy i jednocześnie polecamy korzystanie ze zbiorów innych naszych placówek.

Galeria

image017.jpg